AKO SI VYBRAŤ UDIAREŇ?

Ktorú udiareň si zvoliť?

   Momentálne máme na výber klasickú udiareň s ohniskom alebo elektrickú udiareň s generátorom dymu. Pokiaľ skutočne uvažujeme o kúpe jedného z nich, položme si pár otázok ako kde to využijeme, koľko máme priestoru, ako často budeme udiareň používať.

   Bude jednoduchšie odpovedať na tieto otázky, keď porovnáme tieto dva typy udiarne.

    

   Elektrická udiareň s generátorom dymu.

   Riešenie pre ľudí, ktorí si vážia svoj čas a pohodlie. V skutočnosti vynaložíme viac peňazí na to, aby sme si ju kúpili, ale jej používaním šetríme čas a palivo, a vlastne aj drevnú štiepku, pretože z tohto hľadiska je veľmi ekonomická.

    

   Elektrické udiarne sú obvykle plne automatizované, majú ovládací panel zapnutý/vypnutý a reguláciu prietoku dymu do údiacej komory. Je takmer samostatná a všetko, čo potrebujeme, je elektrina. Zdroj energie, bez ktorého to jednoducho nefunguje.

    

   elektryczna_wedzarnia_500l_Pan_Kornik_a__1_elektricka_udairen

   Ako funguje generátor dymu?

   Celé to funguje na podtlak, ktorý vytvára vzduchové čerpadlo. Fúka vzduch do trysky umiestnenej v dymovode, vďaka tvaru a vhodnej veľkosti prúdi vzduch rýchlejšie a vytvára podtlak v komore generátora nad bodom horenia drevnej štiepky. Vzduch je tiež nasávaný na udržanie procesu cez otvory vytvorené v prístroji. Potom podtlak prenáša dym nasávaný z vnútornej strany generátora do dymovodu a ďalej do údiacej komory. Generátor dymu je vhodný na údenie za studena.

   Na jednej dávke palivá môžete údiť niekoľko hodín, v závislosti od nastavenia výkonu čerpadla. Čím vyššia kapacita, tým viac dymu sa produkuje a čas horenia sa zníži. Hrubšie triesky budú horieť rýchlejšie, pretože medzi kusmi dreva je viac vzduchu. Množstvo dymu, ktoré chceme vyprodukovať, závisí od množstva vzduchu vháňaného pumpou. Koľko vzduchu by malo byť načerpané a koľko triesok by malo použiť a aké odstupňovanie by sme mali použiť treba vyskúšať. Toto je jedinou metódou vedúcou k úspechu.

    

   Drevená udiareň s ohniskom.

   Nebude to jednoduchšie ako s elektrickou udiarňou. Často to však nie je o jednoduchosti, ale o tradíciách a spokojnosti s údeným. V udiarni s ohniskom existuje mnoho dôležitých pravidiel a prvkov, ktoré, pokiaľ nie sú správne nastavené, môžu sa rýchlo prejaviť, keď sa pokúsite údiť a zničíte tak produkty.

   Začnime tým, že namiesto zapínacieho tlačidla máme ohnisko, ktoré musíme zapáliť a strážiť. Je to najdôležitejší prvok konštrukcie. Pec ovplyvňuje takmer všetko: teplotu v komore, množstvo emitovaného dymu, typy emitovaných chemických látok a nakoniec chuť údeného mäsa. Najdôležitejšie prvky a pravidlá, ktoré by sa mali dodržiavať v ohnisku, sú:

   – veľkosť ohniska musí byť dostatočne veľká, aby sa teplo nedotýkalo jej stien; to znamená, že pec by mala byť obvykle širšia ako komora a optimálny prebytok pri každej stene je 15 cm voľného priestoru; to je dôležité bez ohľadu na typ udiarne, či je pec umiestnená priamo pod komorou alebo či je dym a teplo dodávané dymovodom; týmto spôsobom zabránime hromadeniu tepla v stenách ohniska a prípadne v závislosti od typu udiarne v dymovom kanáli takže , čím je vyššia teplota, tým je údenie teplejšie, a teda pridávame menej dreva, čo vedie k nedostatku dymu, čo nakoniec vedie k tomu, že sa údením zmení na dusenie,

   – umiestnenie ohniska ak betónové a zároveň je v zemi, bude vydávať určité teplo a je to dobré riešenie, ale to platí hlavne pre udiarne s dymovodom, ktoré sú tiež obvykle zakopané pod zemou

   – prístup do pece aby sme mohli správne regulovať teplotu spaľovania dreva, musíme zaistiť pohodlie starať sa oň a prípadne pridávať drevo alebo odvádzať teplo,

    

   – použité stavebné materiály ohnisko treba zaliať betónom alebo zakryť.

   drevena_udiaren_do_zahrady_opalovana-1 Drevena_udiaren_velka-1