TIPY A RADY AKO SADIŤ DO SKLENÍKA

Tipy a rady ako sadiť do skleníka

V dnešnej dobe máme niekoľko typov skleníkov / fóliovníkov. Aké sú však ich výhody a rozlišnosti si skúsime vysvetliť v článku nižšie. Celkovo platí, že pestovanie zeleniny a úrody v skleníkoch je neporovnateľné s pestovaním von. Pestovaním úrody v skleníku urýchlime jej rast, čiže vieme žnúť úrodu aj niekoľkokrát do roka. Plody bývajú prevažne väčšie, chutnejšie. Avšak pri skleníku existujú pravidlá, ktoré ovplyvňujú stav našej úrody. 

                                              

https://tedy.sk/dom-a-zahrada/zahradne-skleniky-foliovniky

Najdôležitejšie je skleník správne umiestniť, následne zabezpečiť kvalitnú zeminu a pri správnej starostlivosti by už malo všetko rásť ako má :-) Pri skleníkoch všeobecne platí, že by mali byť umiestnené na čo najviac slnečnom mieste. Ak však nevieme skleník na takéto miesto umiestniť, dôležité je, aby bol čo najslnečnejší najmä ráno, keďže v po noci sú rastlinky dostatočne orosené, mokré najmä ráno potrebujú skoré slnko.

 

Okná a dvere na skleníku. Na trhu máme k dispozícií množstvo príslušenstva, avšak jednou z vychytávok je automatický otvárač okien. V prípade, ak sú noci teplé letné, okná je dobré nechať počas noci otvorené. Pri jarných a jesenných nociach však treba myslieť na to, že teploty bývajú ešte nestabilné a vtedy je dobré okná zatvárať spolu so západom slnka. Zvyčajne sa jedná o teploty pod 13°C. 

                                                                                                 

Keď si už zvolíme umiestnenie skleníka je potrebné rozhodnúť sa aké základy budeme robiť. Pokiaľ ste z oblasti, kde keď už sadíte nehrozia mrazy, nie je tak dôležitá hĺbka základov. Ak ste však z chladnejších oblastí, je dobre držať sa hĺbky základov okolo 0,5m – nemrznúca hĺbka. Táto hĺbka zabezpečí, aby vaša úroda nezamrzla, aj keď už bude hlboko zakorenená. Na základy môžete použiť rôzne materiály ako betón, tvárnice, drevené hranoly alebo skleník len tak ukotviť do zeme. Je to na vás.

Akú zeminu použiť na pestovanie? V prvom rade treba zem dostatočne prekypriť najlepšie prerýľovať do hĺbky cca 0,40m. Túto zeminu podľa potreby môžete, no nemusíte po niekoľkých rokoch meniť. Závisí od správnej starostlivosti. Ak sa však zeminu rozhodnete meniť, tak meníte cca 10-20 cm zvrchu. Zemina by v skleníkoch mala byť čo najtmavšia. Hnojivo organické a čo je podstatné, treba sa vyhýbať hnojivám na báze solí (draselná soľ, chlórové hnojivá). Ak neviete čo s pokosenou trávou, tak aj táto slúži ako vynikajúce hnojivo pre vašu úrodu a ,, zabijete tak dve muchy jednou ranou“.

Ak premýšľate nad polykarbonátovým skleníkom (skleníkom z lexanu) je tu niekoľko východ. Má výborné tepelno-izolačné vlastnosti, je ľahší, viete s ním pomerne ľahko manipulovať ako so skleneným skleníkom, jednoduchšia /bezpečnejšia montáž.

 

                                                                                                              

https://tedy.sk/dom-a-zahrada/zahradne-skleniky-foliovniky

 

Fóliovníky sú často jednoduchšia, no krátkodobejšia voľba, keďže fólia nemá dlhoročnú trvácnosť. Zároveň menej chráni pred chladnejším počasím, no naopak je to cenovo oveľa dostupnejšia voľba.

Preto je len a len na vás pre aký skleník sa rozhodnete. Ak si už skleník vyberáte, radi vám ukážeme našu širokú ponuku polykarbonátových skleníkov, fóliovníkov ako aj množstvo príslušenstva.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     GARDEN LINE Záhradný Fóliovník 2,5x4m Zelený                                        

Link na produkty z článku:  https://tedy.sk/dom-a-zahrada/zahradne-skleniky-foliovniky